Haşerelerle Mücadele

İlaçlama, doğamızda bulunan haşere ya da kemirgenler aracılığı ile çevreye yayılan insan ve çevre sağlığını tehdit eden virüs ve mikroplara karşı uygun ekipmanlar kullanılarak intetisit uygulamasına verilen isimdir. Buğday, mısır, baklagiller gibi hububatların saklandığı silolarda karbondioksit kullanımı, haşereye karşı fümigasyon işleminde zararları kanıtlanmış kimyasal ilaçlar yerine insan sağlığına ve çevreye zararsız bir yöntemdir. Etrafımızda bulunan haşere ve kemirgenler insan sağlığı için risk oluşturan sayısız hastalığın taşıyıcısı olmalarının yanı sıra, taşımış oldukları bu hastalıkları çok farklı yöntemlerle insanlara bulaştırırlar.

Özellikle etkin temizlik yapılamamış, nemden dolayı tabaka birikmiş duvarlar, yerler, paslanmaz çelik yüzeyler bu tür canlılar için oldukça cazip mekanlardır.

Teknolojide meydana gelen değişimlere bağlı olarak haşere ve kemirgenlerle karşı uygulanan mücadele yöntemleri farklılık göstermeye başlamıştır.

 

İlaçlama Yöntemleri

Bu Temel Unsurları Üç Ana Başlıkta İnceleyebiliriz

• Alan üzerinde hangi tür haşereye karşı ilaçlama yapılacağı

• Uygulama yapılacak alanın fiziki yapısı

• Alan etrafında bulunan çevresel etkiler

 

Kuru Buz ile yapılacak mücadele uygulamaları insan ve çevre sağlığına duyarlı, zararsız ve % 100 hijyeniktir. Bakteri, Böcek ve gözle görülmeyen mikropların yok olmasını sağlar ve üremelerini engeller. Ayrıca kuru buzla etkin temizlik eldesiyle, kalıntı bırakmamasıyla ve -78,5 derecede işlem yapılmasıyla haşerelerin uygun yaşama ve üreme ortamlarının yok olması sağlanır.

 

Kuru Buz İle Haşerede Mücadele yöntemlerinden bazıları

• Makine ile Püskürtme

• Kapalı Alanlarda Serpme / Serme Yöntemi

Haşerelerle Mücadele